Úžasný čas, nabitých pět dní, zcela mimořádné zážitky plné poznávání nových míst a lidí, tak by se dal popsat čas ve Skawině s našimi polskými přáteli ze školy, města a z řad dětí. 7.-11. října, pět mimořádných dní.
Polská Skawina je partnerským městem Roztok a výměnné pobyty dětí probíhají již mnoho let. Čestně se střídáme, jednou oni u nás a podruhé zase my v Polsku. Letos se z výletu radovaly děti z 5. D a s nimi tři učitelé, celkem nás vyjelo 28. Rekordní počet - 25 dětí a z učitelů Jana Procházková, Zdeněk Švajda a Petra Zwinzová.
Cesta je dlouhá 8 hodin, ale vyplatí se, jak už bylo zmíněno, neboť program ve Skawině je pestrý a vždy lákavý. Poláci jsou nanejvýš pohostinní, v podstatě nám každé přání odečetli ze rtů a prostoje v programu prakticky neexistují. V pátek jsme si odpočinuli až v autobuse a o víkendu většina z nás doháněla spánek.
No a co jsme viděli a zažili? Vzhledem k poloze Skawiny, předměstí Krakova, jsme navštívili toto staré královské město s velkolepým hradem, absolvovali prohlídku interiérů s honosnými tapiseriemi, měli možnost návštěvy katedrály svatých Stanislava a Václava, kde jsme zhlédli majestátní tumby polských králů, a to vše s výkladem v češtině. Připomněli jsme si látku 4. třídy a dva Jagellonce, kteří usedli na český trůn, a místa jsme procházeli s pokorou a obdivem.
Náměstí v Krakově je starobylé a my se po něm měli možnost po skupinkách rozejít a nakoupit si suvenýry, těm vládl polský dráček Krakováček, roztomilý plyšák všech velikostí. Ten velký, pod hradem, chrlí oheň a působí nebezpečně.
Páťáci se zúčastnili výuky ve Skawinské škole, obzvlášť povedená byla výuka robotiky, kde pracovaly týmy s malými roboty, které děti naváděly k cíli za pomocí správných odpovědí kvízu v počítači. Mimo školu jsme navštívili skvěle vybavené multicentrum, napěchované skvělými programy v počítačích, kam Poláčci chodí na výuku IT, ale také po škole sami, či na kroužky. Děti mohly malovat na display a tvořit umělecká díla za pomoci vychytaného programu, skládaly hudbu, pracovaly v týmech, krásná aktivita, nikdo se nenudil ani chvíli. Snažili jsme se všichni mluvit anglicky a děti si našly i několik polských kamarádů, kteří s námi část programu absolvovali.
Nelze popsat vše, zabrala bych textem příliš místa, proto přeskočím perfektní ubytování v klášterním domě, chutná jídla, muzeum ve Skawině, grilování s polskými přáteli, návštěvě na radnici, řádění v bazénu s tobogánem, pasování prvňáčků – velká pompa s důrazem na vlastenectví, a věnuji se na závěr Vieličce, solnému dolu, který je unikátní, a my měli tu možnost ho navštívit.
Vielička - 700 let staré důlní dílo, mnoho kilometrů chodeb. Památka, se kterou v roce 1978 vstoupilo Polsko do organizace UNESCO, která v tom roce vznikla. Naprosto unikátní 360 m hluboký důl, který díky absenci vody přetrval. Je stále upravován a renovován. K vidění je mnoho úchvatných soch ze soli, solných sálů, které člověku připomínají Tolkienovy fantazie, dokonce solné lustry. Všichni jsme byli ohromeni velikostí a nádherou celého dolu, bylo nám dovoleno sem tam si líznout a s výkladem opět v češtině nás paní průvodkyně vedla 3 hodiny podzemím, kde jsme si dali jen krátký oběd a dychtivě se znovu vrhli do dalšího zkoumání.
Děti byly během pobytu několikrát pochváleny za dobré chování, dokonce pan starosta, který je přijal na radnici a krásně uvítal, je velmi pochválil za skvělou reprezentaci našeho města, školy a rodin. Mohli jsme být právem pyšní.
Moc a moc se nám vše líbilo, jsme vděčni škole i městu za velkou podporu, rádi vše polským dětem a učitelům za rok oplatíme.
Za zúčastněné Petra Zwinz, třídní 5. D
Nahrávám data...
Copyright © 2016 - 2024 | Základní škola Roztoky &   Vitalex Computers s.r.o. - Tvorba webových stránek | Prohlášení o přísupnosti | Cookies