Kotva
Bakaláři

 
 
Facebook

 
 

Co se stalo 17. listopadu?

Vloženo: 22.10.2019 | Autor: michal.slama | Zobrazeno: 168x | Zatím neupraveno

Základní škola Zdenky Braunerové a Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy slaví 30 let svobody.

Proč se ulice, která se vine kolem naší školy, jmenuje 17. listopadu? Co se stalo před 30 lety? To řada dětí z naší školy neví.

A není divu, tu dobu si nepamatují ani jejich rodiče. Vždyť někteří byli sotva na světě, jiní už byli sice školou povinní, politiku však sledoval málokdo z nich.

Nejen proto jsme se rozhodli sdětmi prozkoumat tuto “prehistorii”. Na začátku jsme si položili jednoduchou otázku: Co se stalo 17. listopadu? Vydali jsme se tedy na Pražský hrad na výstavu 1989: Pád železné opony, která výborně zachycuje dění během roku 1989, nejen v Československu, ale i v celém východním bloku. 

Tváří v tvář sugestivním fotografiím se nejde nezeptat “Mami, tati, co se to dělo? Vy jste tam byli taky, co jste tenkrát dělali? A co babička nebo děda?”

Rodiče, když se Vás budou děti ptát, jak jste toto období prožívali, budeme rádi, když jim odpovíte. Pokud si na rok 1989 nepamatujete, nebo jste nezažili nic “zajímavého”, zkuste se zamyslet, za kým byste děti poslali, kdo by jim měl co říct? Nebo možná ve škole nemáte žádného potomka, ale máte se o co podělit. Chtěli bychom, aby se děti obrátily právě i na své sousedy - roztocké starousedlíky, ale i ty, kteří se do Roztok přistěhovali. Rádi bychom s dětmi nasbírali co nejvíce vzpomínek, informací a fotografií roztockých občanů. 

Celý projekt vyvrcholí v týdnu před 17. listopadem, kdy si ve škole budou děti navzájem prezentovat výsledky svého bádání. V pátek 15. listopadu pak budou výstupy projektu představeny veřejnosti ve škole, kde bude pro návštěvníky připraven bohatý program:

  •       14 hod. otevření výstavy
  •       projekce prezentací projektu o 17. listopadu
  •       15 hod. projekce dokumentárního filmu 1989: Z deníku Ivany A. Karla Strachoty
  •       16 hod. dobová módní přehlídka
  •       17 hod. moderovaná beseda s pamětníky
  •       18 hod. písně sametové revoluce v podání dětí

Následně se výstava přesune do Středočeského muzea, kde bude ke zhlédnutí do neděle 1. prosince 2019, kdy se v muzeu uskuteční koncert Muzičky u příležitosti 30. výročí od založení Občanského fóra v Roztokách.

Základní škola Zdenky Braunerové na projektu spolupracuje se Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy, které by chtělo vyzvat obyvatele Roztok a okolí, aby se na oslavách podíleli, a to prostřednictvím sdílení svých vzpomínek či postřehů. Zažili jste sametovou revoluci? Jak jste vnímali tuto převratnou dobu? Co pro Vás znamená svoboda? Pokud máte nějakou fotografii z té doby (příp. můžete poslat svou současnou nebo jinou ilustrační fotografii), prosíme Vás, podělte se s námi a přispějte tak k chystaným akcím. Je jedno, zda jste původem z Roztok či jiného koutu republiky (nebo světa). Pro nás jsou důležití lidé a to, jak vnímali tuto dobu a co jim přinesla.

Fotografie se vzpomínkami budou jednak poskytnuty jako zdroj informací pro žáky pro jejich školní projekt, jednak budou k vidění na výstavě ve škole a následně v muzeu. Kromě toho z nich bude vytvořeno online album vzpomínek, které bude dostupné na Facebooku muzea. Vaše fotografie se vzpomínkami pak budou, pokud s tím budete souhlasit, uloženy v muzeu pro další generace.

Své fotografie s připojenými vzpomínkami můžete zanechat na vrátnici nebo pokladně muzea, v městské knihovně a na podatelně městského úřadu (připojte prosím jméno a příjmení, věk a adresu, na kterou Vám budeme moci poslat fotografii po naskenování zpět). Posílat je také můžete na e-mailovou adresu: vrankova@muzeum-roztoky.cz, příp. nás kontaktujte telefonicky (233 029 042, Iva Vránková). Uzávěrka je 31. 10. 2019. Tímto projektem chceme oslavit jediný mezinárodní den, který vznikl právě zde, a vítáme každého, kdo má zájem se zapojit!

Mimo to muzeum připravuje ve spolupráci s Národním filmovým archivem na listopadové čtvrtky tematické večery s přednáškami a filmovými projekcemi. Podrobnosti budou uveřejněny na webových stránkách muzea www.muzeum-roztoky.cz. Všichni jste srdečně zváni.