Kotva
Bakaláři

 
 
Facebook

 
 

Pražský hrad - výstava k výročí Pádu železné opony - 5. D

Vloženo: 24.9.2019 | Autor: david.cervinka | Zobrazeno: 404x | Zatím neupraveno

V pondělí 9. září jsme se poprvé potkali ve škole s paní učitelkou a hned si domluvili výlet na výstavu. Měli jsme před ní za úkol se doma zeptat rodičů a prarodičů, kde a jak trávili dobu kolem 17. listopadu před 30 lety. Vyzvídali jsme všichni, a co jsme se dozvěděli, jsme si řekli s paní učitelkou během čekání na otevření Královské zahrady. To už bylo 10. 9. Povídali jsme si tu o době před 30 lety, o tom jak se v naší zemi žilo a proč to lidé chtěli změnit. Co pro to udělali a co znamená, že sametově. Povídali jsme si  statečných studentech, umělcích a mnoho dalšího. Výstava nám pomohla té době trochu více porozumět.

Výstava je na Pražském hradě, u Letohrádku královny Anny a připomíná 30. výročí pádu železné opony..

Jsou zde vystavené fotografie z bývalého Československa, ale i z jiných zemí, kde se protestovalo proti komunistickému režimu a protesty vedly až k pádu tohoto režimu.
V zahradě před letohrádkem, ale i uvnitř, jsou vystavené velké fotky s popisky, co a kde se na nich odehrává,
Před letohrádkem je dokonce kus Berlínské zdi a starý trabant, u kterého jsme se vyfotili.
Výstava nás bavila, bylo krásné počasí a my jsme volně procházeli mezi nimi a ve skupinkách si četli, povídali si o nich. Jsou tam černobílé fotky s mnoha lidmi a z mnoha zemí, někdy velmi smutné, bezútěšné, jindy jásavé a radostné, plné naděje a odhodlání.
Uvnitř  letohrádku běžela malá televize a vysílala záběry z předrevolučních a revolučních událostí, staré zprávy České televize, záběry ze stávek ve školách a divadlech, záběry ze 17. listopadu, kdy proti protestujícím studentům zasahovali policisté s obušky.

K protestním akcím se přidávali lidé z celé republiky a vzniklo Občanské fórum.

Mnoho z fotografií bylo pořízeno během Sametové revoluce, lidé na nich protestují a protestují, až k pádu komunistické vlády. Novým prezidentem se stal Václav Havel.

Výstava v nás vzbudila zájem o tyto události a vše jsme s rodiči doma znovu probírali. 

Tento rok je to 30 let, proto je důležité si všechno připomenout, aby se lidé poučili a vážili si své svobody.

 

Adélka Sazimová 5.D